471730 306892659403447 1559691202 o

Alikettup Yol Hikayeleri Youtube kanalında yayınlanan Galaktik Söyleşiler Dizisine aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz.

 

Galaktik Söyleşiler 1 - Taş Devri Diye Bir Devir Yoktur

Galaktik Söyleşiler 2 - Sesin Gücü - Druidler Keltler Traklar

Galaktik Söyleşiler 3 - Uçan Kayalar

Galaktik Söyleşiler 4 - Bütün Taşlar Canlıdır

Galaktik Söyleşiler 5 - Galaktik Uygarlıklarla Temas

Galaktik Söyleşiler 6 - Foto(n)lar Arkeoloji Hukuk 

 

Yeni bir keşif yolculuğu, serüveni başlıyor!

Bugün, arkeolojinin önde gelen isimlerinden Arkeolog Prehistoryen Nekropol uzmanı Ufuk Baş Hocamız ile söyleşilere başlıyoruz.

Arkeolojiye adanmış, gecesini gündüzüne katıp çalışarak, araştırarak, saygı duyulacak yoğun emeklerle bezenmiş uzun bir ömürde erilmiş bütünlüklü bir bilgi alanı, hakikat sırları ya da gizemlerin başlangıcı...

Bu dizide, büyük üstadlardan, hocalardan, anılardan, gerçek gibi görünen yanılsamalardan, yanılsama gibi görünen gerçeklerden, "aykırı" fikirlerden, arkeolojik kazılardan, kazılmış ama anlatılmamış bilinmeyen arkeolojik alanlardan ve medeniyetlerden, kült alanlarından, kutsal kalelerden, kadim kaya tapınaklarından, doğayla uyumlu yaşayan kültürlerden, savaşçı bilgelerden, şamanlardan, kutsal doğadan, mitolojiden, mimariden, kozmik bilinçten, galaktik medeniyetten, sırlardan ve onların keşfedilişlerinden ve daha birçok enteresan konudan söz edeceğiz ve bu defa Ufuk Hocadan ilham alacağız. Daha önce hiç ya da pek duyulmamış birçok şeyi duyacağız. Yeni cevaplar bulurken, yeni sorular soracağız. En önemlisi de hoş muhabbet edeceğiz.

Adeta dizinin bir sunuşu gibi olan 1. Bölümde başlıca şu konulara değindik: Istrancalar, Trakya, Dağlık Kilikya (Kilikia Trakheia), Traklar, kadim kültürler, orman ritüelleri, eksedralar, odeaonlar, oppidumlar, Hocanın daha üniversitenin 1. sınıfında İngiliz Arkeoloji Enstitüsü ile çalışarak eğitilmesi, kazı teknikleri - araştırma - saptama - belgeleme, topoğrafya, Ord. Prof. Arif Müfid Mansel, Hititolog Mühibbe Darga, Prof. Dr. Elisabeth Rosenbaum, doğanın gücü, şamanik ritüeller, "vahiy kuşu" olarak bilinen kartallarla ve diğer hayvanlarla dost olmak, mağaralar, kanyonlar, yeraltı şehirleri, Gök Tanrı (Tengri) inanışı, Buryatya, Baykal Gölü, Olkhon Adası, enerji, enerjisi yoğun alanlar ve galaktik medeniyetin ipuçları...