471730 306892659403447 1559691202 o

 942366 452778958148149 1987081581 n

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi  ARKEOLOJİ- PREHİSTORYA-SANAT TARİHİ Anabilim Dallarından mezun olmuştur. NEKROPOLLER    konusunda ihtisaslaşmıştır.

  ORD.PROF. DR. ARİF  MÜFİT MANSEL, PROF .DR.Jale İnan  ,PROF.DR. Halet  Çambel, PROF.DR. Hititolog Muhibbe  Darga , Prof.Dr. Aşkıdil Akarca (  Şehir ve Savunması) , PROF. DR. Sabahat Atlan

PROF.DR. Kurt Bittel,  PROF.DR. Semavi Eyice( Bizans) , PROF DR. Oktay Aslanapa ,PROF. DR. Nurhan Atasoy,  PROF.DR. ŞERARE YETKİN,  PROF.DR. JAMES MELLAART, Mimar DR.  MÜBİN  Beken’ den eğitim almıştır.

 

   Öğrencilik yıllarından başlayarak İNGİLİZ ARKEOLOJİ  ENSTİTÜSÜ’nün KİLİKİA  TRAKHEİA  (  DAĞLIK  KİLİKİA  BÖLGESİ  ARAŞTIRMA VE KAZI PROJESİ’nde PROF. DR. ELİSABETH  ROSENBAUM  ALFÖLDİ başkanlığındaki ekipte  beş yıl görev almış ve tüm sezonlarda, ihtisaslaşmak istediği  NEKROPOL’ler (  Antik Mezarlıklar) konusunda çok yoğun  çalışmalar gerçekleşmiştir.

  Beş yıl devam eden ve oldukça zor şartlarda geçen KAZI  ve  BÖLGE ARAŞTIRMA  çalışmalarının  ilk yılında  üç  Arkeolog’dan oluşan ekip,  daha sonraki yıllarda  Avusturyalı üç Mimar ( Viyana ÜN. DR. GERHARD  HUBER ve ekibi) , iki Alman Topograf   ( BON N ÜN.)  , dört Türk Arkeolog ve bir uzman Restoratör’ün de katılımları ile  genişleyerek,  KİLİKİA  TRAKHEİA  BÖLGESİ’nde   seçilen merkezlerde ki ;  İLK BİLİMSEL  ARAŞTIRMA  ve  KAZILARI  gerçekleştirdiler.

    TOROS DAĞLARINDA  ADRASSUS  ve AKDENİZ Kıyı Şeridinde:  ANEMURİON, ANTİOCHEİA  AD  CRAGUM ,  NAGİDUS , ARSİNOE , SELİNUS , İOTAPE  , SYEDRA  Yerleşim Merkezlerinde çok başarılı çalışmalar  yapan ekip, beş yıl boyunca büyük bir özveri ile çalışarak çok sayıda  Kitap ve Doktora Tezi  yayınladılar.

   Ord. Prof. Dr. ARİF MÜFİT MANSEL’in tavsiyesi üzerine  Arkeolog BAŞ,  çalışmalar devam ederken  ( Dağlık Kilikia Bölgesi  Şehirleri  NEKROPOLLERİ Kataloğu )  tezini de tamamlayarak tez hocası MANSEL’e sunmuştur.

   Ufuk  Baş , fakülte sonrasında   İ. T.Ü  Mimarlık Fakültesi Restorasyon Bölümünde  , Prof. Dr. METİN  SÖZEN ile birlikte  çalışmış ancak   İzmir   EGE  ÜNİVERSİTESİ  GÜZEL  SANATLAR  FAKÜLTESİ

Bünyesinde kurulan  ‘’’ TARİHİ  ÇEVRE  ARAŞTIRMA-KORUMA–RESTORASYON  BÖLÜMÜ’’’ne

KAZI TEKNİKLERİ – ARAŞTIRMA—SAPTAMA—BELGELEME   Konularında Öğretim Görevlisi olarak atanmış   ve  bu bölümde  Prof. Dr. Ümit  Serdaroğlu başkanlığında ki kadroda yer alarak, Yüksek Lisans Eğitimi gören öğrencileri ile derslere başlamıştır.

1978 yılında, AŞAĞI FIRAT BARAJ KURTARMA KAZILARI  KAPSAMINDA,  URFA  --BOZOVA—TATARHÖYÜK’ te Kurtarma Kazıları’nda  görev almıştır.

  Arkeolog BAŞ,  yürütmekte olduğu Ders Kapsamına giren çok önemli iki ayrı görevi, 11 öğrencisi ile birlikte , özverili ancak çok başarılı çalışmaları ile gerçekleştirmiş ve İZMİR İLİNİN çok önemli iki  Bölgesinin,   TESPİT ve TESCİL  çalışmalarını   başarı ile sonuçlandırmıştır.

  İzmir’in Tarihsel Dokusunun Korunması, ve sağlıklı bir Korumaya  yönelik  Şehir Planlamasının yapılabilmesi açısından bu iki Büyük  Çalışma İzmir için çok önemli  sonuçlar yaratmıştır.

Bu çalışmalardan biri ( İmar ve İskan Bakanlığı ve İzmir Belediyesince ele alınan KEMERALTI ve AGORA  Bölgeleri SİT ALANLARI içinde kalan her türlü yapının TESBİT ve TESCİL   Çalışmasıdır).

İkincisi  ise ( Kültür  Bakanlığı ve  Ege Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tarihsel Çevre Araştırma- Koruma- Restorasyon Bölümü ile Müşterek yürütülen ALSANCAK ve ÇEVRESİ   KORUMA  PLANLAMASI ve  TESPİT –TESCİL  ÇALIŞMASI) dır.

  Her iki çalışmada,  geliştirilmiş 4 ayrı Föy değerlendirilmesi ile  yüzlerce bina   tesbit edilmiştir.

Her türlü sivil yapının tesbitinin yapıldığı bu çalışma , tatil günlerini dahi kapsamıştır.

Yapılata ait derecelendirme önerilerinin ve genel Raporların bulunduğu çok sayıda klasörler dolusu bilgi, Eski Eserler Anıtlar Yüksek Kurulu Tarafından tek oturumda ve hatasız olarak nitelendirilerek kabul edilmiştir.İstanbul    Anıtlar Yüksek  Kurulu   Başkanı PROF. Feridun Akozan tarafından  tebrik edilmek,  Arkeolog Ufuk Baş’ın Araştırmacı Arkeolog olarak çalışmalarına devam etme kararında çok  önemli bir etken olmuştur.

  1981 yılında    Görev aldığı Bölüm  tarafından başlatılan ASSOS ANTİK ŞEHRİ  KAZILARINDA, kazı Teknikleri Hocası olarak görev alarak,  öğrencileri ile birlikte NEKROPOL ve ATHENA MABEDİ  Kazılarını sürdürmüştür.

 Assos Kentinin bulunduğu Behramköy’de özel çalışmalar yaparak , BEHRAMKALE  MURATHÜDAVENDİGAR CAMİİ ve BEHRAMKÖY  konularında  bilimsel çalışmalar yaparak yayınlamıştır.

 

  Üniversitedeki Görevi dışında kalan tüm zamanını,  İZMİR ve ÇEVRESİNİN , ÇEŞME  BÖLGESİNİN , SEÇUK ŞİRİNCE’nin    TARİHSEL DOKULARININ    araştırılmasına ayırmış ve  her biri ilk olan araştırma konuları  İZMİR  BİLİM- BİRLİK – BAŞARI DERGİSİ devamlı olarak yayınlamıştır.

 

İzmir Evi, İzmir Evinde Çıkma, İzmir’de Eski Türk Konakları, İzmir  Evinde Kapı , Eski İzmir  Mezarlıkları,  İzmir Dönertaş sebili,  ÇEŞME EVLERİ,  Çeşme’de Osmanlı Konakları,  Çeşme Kervansarayı,  Çeşme  Kalesi,   Çeşme’nin Çeşme Yapıları,  Çeşme Aziz Yahya  Kilisesi’nin keşfedilmesi ( Aya Haralambos),

Alaçatı Evleri,  Bornova ve Bayraklı Evleri,, Karşıyaka Evleri,  Şirince’de yaptığı  Bilimsel ,Tarihsel Doku ve Fotoğraf Çalışmalarına  devam etmiştir.

  1990 yılına kadar faal üyesi olduğu  Tarhi Evleri Koruma Derneği’nin İstanbul’da düzenlediği Bilimsel Sempozyumlara   Dokuz Eylül Üniversitesi    adına   beş defa katılmıştır.

  SEÇUK  ŞİRİNCE’de  gerçekleştirdiği çalışma  bir İLK’tir.  Kapsamlı  fotoğraf çalışması ve  ayrıntılı araştırma,  ŞEHİR DERGİSİ tarafından yayınlanmıştır ancak  YILDIZ SARAYI’nda düzenlenen bir sempozyumda ‘’ ŞİRİNCE ve TARİHSEL DOKUSU ‘’’ konulu Konferans ve DİA GÖSTERİSİ çok   ilgi görmüştür.

  1986 yılında İZMİR  DOKUZ  EYLÜL   ÜNİVERSİTESİ  Güzel Sanatlar Fakültesi   Resim- Tiyatro-  Müzik- Fotoğraf-  Sinema- Tekstil Tasarım   Bölümlerine  Bizans Sanatı  ve Doğu Sanatı  Dersleri verdi.

   Arkeolog Ufuk Baş, kısa bir müddet Mimar Sinan Üniversitesi  Konservatuar  Bölümü’ne Genel Sanat Tarihi ve Arkeoloji  konularında  dersler  verdikten sonra, TRAKYA  BÖLGESİ  ISTRANCALAR ARAŞTIRMALARINA    Yöneldi.

   Arkeoloji Öğrenciliği yıllarında, yapacağı tüm çalışmalarda  gerekli olan FOTOĞRAF ÇEKİMLERİNİ  bizzat yapmağa karar verdi  ve  Fotoğraf Sanatcısı  SAMİ  GÜNER’den  aldığı derslerden sonra   tüm araştırma ve kazı fotoğraflarını kendisi çekti.

     1996 yılında Kadıköy Belediyesi Caddebostan Kültür ve Sanat  Merkezi Etkinliklerine’’’ Zaman İçinde Çeçme’den Mimari Görüntüler’’ konulu bir konferans ve Dia  Gösterisi ile katıldı.

Aynı yıl Kadıköy Belediyesi Merkez Sanat Galerisinde  ‘’  BOĞAZİÇİ  ANILARDA  KANDİLLİ ‘’ adını verdiği ve tüm ailesinin ve kendisinin yaşadığı KANDİLLİYİ yansıtan  İLK KİŞİSEL FOTOĞRAF  SERGİSİNİ  açtı.

     1994 yılında   TRAKYA BÖLGESİ’nde  ISTRANCA  DAĞLIK  ve ORMANLIK  Alanlarında, Yüksek Kültürlerin, Traklar’ın  izlerini araştırmaya başlayarak,  fotoğraf ve Dia  Çekimleri ile  MEGALİTİK KÜLTÜR Çalışmalarına başladı.

 

   Bölgede  VİZE ve çevresi dışında   Kıyıköy, Demirköy, Dupnisa Mağarası ve çevresi   ,Sarpdere  Sınır Köyü,  Kırklareli Üsküp,  Kayalı Bölgesi,  Soğucak Bölgesi    MEGALİTİK KÜLTÜR  ANITLARINI,  Dağ yollarını,  Dönemin  mimarisini yansıtan İĞMELİ YAPILARI,  Köyleri, Yaşamlarını, Yapı ustalarını, Düğünleri,  Bölgedeki tüm yaşamı araştırarak Dia ve Fotoğraf çalışmalarıyla  çok zengin bir arşive sahib oldu.. Istrancalar’ın muhteşem Doğası ile 8 yıldan beri DOĞA FOTOĞRAFÇISI olarak da çalışmalarını sürdürmektedir... 

     2005 yılında ‘’’ ISTRANCALARDA YAŞAMAK’’ adını verdiğim ikinci Kişisel Fotoğraf  Sergisini açtı...

Beş yıl süreyle  Kadıköy  Nazım Hikmet Kültür Merkezi,   ‘’ ARKEOLOJİ ATÖLYESİ’’ bünyesinde her meslekten  öğrencilerine Türkiyede ilk defa  MEGALİTİK  KÜLTÜRLERİ, TÜM DÜNYA COĞRAFYASINDA  DOĞUMDAN ÖLÜME  TÜM YAŞAMLARI ile aktardı. Megalitik—Kültistik—Sembolik  Arkeoloji,  Tüm Destanlar, Tüm Savaşlar ve Arkeoastronomi....

2011 yılında  hazırladığı   ‘’’’ISTRANCALAR BÖLGESİ  VİZE OPPİDUM ( KUTSAL KALE )  VE  MEGALİTİK KUTSAL ALANLAR  ARKEOPARK ‘’’ PROJESİ, Trakya Kalkınma Kuruluşu Tarafından  BİRİNCİ SEÇİLDİ  ve 2012 Yilında  Projenin  Birinci  Maddesi   olan ‘’’TRAK  KÖY’’’,  ün  Mimari Projesi çizdirilerek , 2013 Yılında   Köy’ün inşasına Başlamaya  Karar verildi….   Proje  Kırklareli  Vize Belediye Başkanlığı tarafından  Desteklenmekte ve  Yürütülmektedir…

 ROMANYA  CLUJ  ÜNİVERSİTESİ  AKADEMİSYEN ARKEOLOLARI  ve SANATÇILAR  tarafından kurulan   ve TRAKO- DACİAN  Kültürün hakiki temsilcileri olan,

‘’’’TERRA  DACİCA  AETERNA ‘’   Canlandırma Grubu  , 2012  yılı VİZE     7.  TARİH VE KÜLTÜR FESTİVALİ’nde canlandırmalar yapmak üzere Vize’ye geldi… Akademisyen Arkeologlar ve Sanatçılar ile 2010 yılından beri devam eden dostluk ve arkadaşlıkları  sonucunda ,  ORTAK KÜLTÜRLERİMİZ   VE ARKEOLOJİ ADINA  Birlikte  Arkeolojik  Çalışmalar geliştirmeye karar verdiler  ve  çalışmalara  başladılar... .

‘’VİZE OPPİDUM VE OPPİDUMLAR ‘’

‘’ISTRANCALAR   BÖLGESİ   İĞMELİ EVLERİ     -  İSKİT – TRAK –KELT  KÜLTÜRLERİNDE  İĞMELİ  EVLER’’

‘’ ISTRANCALAR BÖLGESİ   MEGALİTİK  KUTSAL  ALANLARI   VE ANITLAR ‘’

Konulu Kitap çalışmaları…  KONULARINDA  YAPILMIŞ İLK BİLİMSEL ÇALIŞMALAR ÖZELLİĞİNİ TAŞIMAKTADIR… 

   Kitap yazım çalışmalarına  başka konularda devam etmektedir....

2013  / Mayıs ayında    ‘’’ THYNİ  TRAKLAR  KHALKEDON’A  GERİ  DÖNÜYORLAR ‘’’ Adını verdiği  CANLANDIRMA  PROJESİ ,  KADIKÖY BELEDİYESİ  TARAFINDAN KABUL  EDİLMİŞTİR... ANCAK GENİŞ  KAPSAMLI PROJENİN  GERÇEKLEŞTİRİLMESİ İÇİN  GEREKLİ MEKANLAR  VE TEKNİK KONULAR SEBEBİYLE  PROJE  BEKLEME  AŞAMASINDADIR....

BULGARİSTAN-TÜRKİYE  ARASINDA SINIR ÖTESİ  İŞ BİRLİĞİ  PROGRAMI—HASKOVO  PROJESİ

‘’ Sınır Ötesi  Uyum ve  Refah  İçin  Kültürel  Miras  Varlığı ‘’PROJESİ   Kapsamında  Türkiye’de Kırklareli-Vize  ve Bulgaristan’da Haskovo   merkezleri hedef  alınarak Gerçekleştirildi  .   15.Eylül –15. Ekim  Tarihleri Arasında Belgesel Çekimleri  yapıldı ve bu çalışmalarda  , VİZE OPPİDUM  ve KUTSAL ALANLAR’ın , Görevli Arkeolog olarak  tanıtımını  yaptı...

  2013 Yaz aylarında, VİZE  BÖLGESİ  KUTSAL  ALANLAR  ARKEOPARK  ÇALIŞMALARI İÇİN  BİR  SANATÇI  EKİBİ  İLE   ÖN  ÇALIŞMALARA BAŞLAYACAKLARDIR.....

 

UFUK  BAŞ  

 

www.arkeolojimerkezi.com